page contents Книжен ъгъл: С „Хроники и химни“ Александър Секулов продължава „изящния поход на думите“
Предоставено от Blogger.

С „Хроники и химни“ Александър Секулов продължава „изящния поход на думите“

3.12.18

Невъзмутими като древните поети

Поезията е тук, за да извика бъдещето – с цялото му минало и катастрофа, с влюбената му наивност, с досадното старание да усвои или открадне занаята на мъртвите владетели.
 

На границите на познатия ни свят, сред розмарина и летящите смокини, разсечено надве от падащата светлина, е нашето владение, което населихме с народи, с истории и вечност. Но ние твърде дълго не се завърнахме. 

Прислугата измисли наши двойници – женихи на съпругите, укрили във утробите си цялото пътуване. Сега ще трябва да избием всички в хекзаметър, невъзмутими като древните поети. Дворците ще опразним, тържищата, стъгдите, ще можем да живеем само като варвари. Новородени, а не родни. 

И чистото изкуство е молитва сред кръв, инстинкт и смърт. Когато властта престане да е изкусителна, ще призовем певците, очите им ще вземем. Бездруго те възпяват, но не виждат.

Из новата поетична книга на Александър Секулов – „Хроники и химни“. Тя се появява две години след успеха на предишния сборник – „Море на живите“, който донесе на своя автор националните награди за поезия „Христо Фотев“, „Николай Кънчев“, „Перото“ и „Орфеев венец“.

Поезията на Александър Секулов според Недялко Славов е „изящен поход на думите, митологично придвижване на мисли и метафори, а „Хроники и химни“ е ново разширение на поетическите територии на съвременната българска поезия“.

Александър Секулов е автор на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Островът“, Скитникът и синовете“. Издал е поетичните книги „Карти и географии“, „Възхитително и леко“, „Море на живите“.
Драматург на Драматичен театър – Пловдив, автор на пиесите „Няма ток за електрическия стол“, отличена с „Аскеер“ за драматургия, и „Дебелянов и ангелите“.

Носител на националните литературни награди „Христо Фотев“, „Николай Кънчев“, „Перото“, „Орфеев венец“, „Иван Николов“.
Създател на литературния клуб Spirt & Spirit, който десет сезона представя новите книги на значителни български писатели.
Превеждан и издаван на редица езици.