page contents Книжен ъгъл: 04/29
Предоставено от Blogger.

„Черешови води“ - България, описана от Георги Божинов

2.5.18

„Хермес“ издава разкази и пътеписи на автора на „Калуня-каля“

Какъв художник, какъв импресионист! Има моменти в текстовете му, когато не можеш да повярваш на очите си – картината е изумителна, точна и чиста, сякаш гледана през капка роса! Четката му не се влачи по платното, а го сече с къси, резки мазки. Рисува, рисува, дълбае и дълбае. И напомня: Това е България. Обичайте я, казва, няма нищо по-прекрасно от тая земля българска. Ваша е тя и вие сте нейни. И все устремен, задъхан, все едно изкачва височина: казва се само най-важното, защото дъхът ще ти трябва, за да стигнеш още нагоре...(Из послеслова на Ангел Русков).

Георги Божинов е роден на 27 януари 1924 г. в с. Крива бара, Ломско. Завършва философия в СУ „Св. Климент Охридски“ с втора специалност „Руска филология“. Работи като кореспондент на БТА и във вестниците „Литературен фронт“, „Отечествен фронт“ и „Труд“.

Автор е на романа „Калуня-каля“, който „Хермес“ преиздаде през 2014 г. Само за няколко месеца забравеният шедьовър се превърна в любима книга на хиляди български читатели. И до днес романът е сред най-търсените и продавани български книги.

През 2015 г. „Хермес“ преиздаде и завладяващата историческа повест „Караджата“, а през 2016 г. излезе новото издание на „Кукувица кука“, в което за пръв път в книга е включен разказът „Старите портрети“. Божинов е автор и на пътеписите „Вдън гората Дикчам“, „Юлень“, на сборника с разкази „Сивият скиталец“.

Продължава...

Класация Книжен ъгъл - най-продавани книги 25 април - 1 май

1.5.18

1. Пол Остър. 4 3 2 1. Колибри

2. Георги Божинов. Черешови води. Хермес

3 . Владимир Береану. За кого звъни телефонът. Прозорец

4. А. А. Милн. Отлично съчинена история. Книгомания

5. Иля Илф, Евгений Петров. Едноетажна Америка. Вакон

Продължава...

Влязохме ли в четвърта световна война

29.4.18

Петко Тодоров

Васил Проданов за бъдещето на историята

„Четвъртата световна война вече е в ход” – има глава с такова заглавие в „Системни цикли и бъдещето на историята: накъде върви светът?” на Васил Проданов (изд. „Захарий Стоянов”).

Щуротия някаква, тъпа конспиративна теория? Проблемът е в името на автора. Той вече показа, че може да премисля системно и исторически току-що случващото се, без предпоставяне на ценности и идеологеми. Той брои студената война за война, платена от победените жестоко. Само за пример: България стигна равнището на 1989 г. много по-бавно, отколкото равнището на 1939 г. след Втората световна.

Нова надпревара във въоръжаването, хибридни войни, кибервойни, робовойни, космически оръжия... Както и да го наречем, броят на убитите във военни конфликти през 2015 г. е 167 000, а на бежанците от войни 46 милиона. През 2016 г. САЩ са хвърлили 26 171 бомби в седем държави, без да са им обявили официално война.

Светът върви към деглобализация, към рентиерски и неофеодален капитализъм, към четвърта индустриална революция, екологическа и биомедицинска криза... Къде сме ние? На много лошо място.

Няма да се намери журналист, който да попита Проданов за готвения военен конфликт на това място. Както няма кой да интерпретира народопсихологически компрадорския дух на нашенския преход.

Ние сме и в Европа. Проданов сервира съпоставителен прочит на края на двете римски империи обединителки на Европа и на днешното състояние на ЕС. И гради 5 сценария за бъдещето на Съюза. Дава най-сериозна вероятност на сценария „разпад на ЕС”.

Всеки е в правото си да вижда света както му изнася. Картината тук е изрисувана върху факти и литература. Тях също всеки е в правото си да подбира както му изнася. Интригуващото е, че някой го прави на български.

А четящият не е четящ, ако предпочита розовата картинка, а тезата „дошъл е краят на историята” едва ли вече се приема от някой като нещо различно от кръгла глупост. Сигурното е че следващите поколения са не по-малко от нас прокълнати да живеят интересно.

Продължава...