page contents Книжен ъгъл: Случаят „Люти чушки": 1968 - митове и действителност
Предоставено от Blogger.

Случаят „Люти чушки": 1968 - митове и действителност

9.3.16

Радой Ралин, Борис Димовски, опашката на прасето и Тодор Живков

Едва ли има по-шумен скандал с книга в българската литература на ХХ век от онзи, който се разразява около публикуването на „Люти чушки“ през есента на 1968 г. – книгата, създадена от сатирика Радой Ралин (1922–2004) и карикатуриста Борис Димовски (1925–2007).

Поводът: в опашката на прасето, нарисувано към една от епиграмите, някои разпознават имитация на подписа на първия секретар на ЦК на БКП и министър-председател на НРБ Тодор Живков, а той – позволява да бъде убеден в това.

Сборникът на издателство„Кралица Маб” представя за първи път на едно място документите от скандала около „Люти чушки“, допълнени от дневници и спомени на действащи лица и свидетели.

Архивните фондове на ЦК на БКП, на ГК на БКП – София, на Съюза на българските писатели и Съюза на българските художници, както и на техните партийни организации, съдържат писмените следи, които изграждат Случая „Люти чушки“ – един от най-впечатляващите инциденти в българската литература от епохата на комунистическия режим.

Поредицата „Червено на бяло: Литературен архив на НРБ” се стреми да запълни съществена част в днешното (не)знание за литературата на Народна република България (1946–1990). Представя важни проблемни зони, реконструирани чрез издирвания в архивни фондове и в периодични издания. Изгражда общи историко-културни контексти – средищни за литературната история на българския комунизъм.

В поредицата се обнародват непознати или по-малко познати архивни материали, формират се нови тематични ядра за изучаване на българската литература от втората половина на ХХ век, гради се документалният фундамент на следващи изследователски практики.

Поредицата „Червено на бяло” е част от научноизследователската програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)”, реализирана от департамент „Нова българистика” на НБУ, която работи както за публикуването на документални текстове, така и за тяхното критическо представяне.

Случаят „Люти чушки": 1968. Съставител Пламен Дойнов. Поредица: „Червено на бяло: Литературен архив на НРБ“, Книга 5. Кралица Маб, 2016.