page contents Книжен ъгъл: Протести и любов на Орлов мост
Предоставено от Blogger.

Протести и любов на Орлов мост

20.10.15

Владимир Зарев на премиерата. Снимка: Перото
Повече от 150 души препълниха Литературен клуб „ПЕРОТО” в Националния дворец на културата (НДК) за премиерата на новата книга на писателя Владимир Зарев „Орлов мост”, издадена от „Хермес”.   Румен Спасов разговаря с автора Владимир Зарев специално за Книги завинаги - ще го чуете на 20 октомври след 17 ч. на 88 ФМ

Протестите на Орлов мост. Блясъкът в очите на хората. Яростта и надеждата, че политическата класа може да бъде пометена, че същото ще се случи с монополите, с олигарсите... Във вкочаняващия студ на зимните вечери хората се събират отново и отново. В протяжните и мътни времена на промяната управляващите върхушки, без значение от коя партия, не само разграбиха България, но извършиха нещо още по-страшно.

Стотици хиляди изгубиха спестяванията си, домовете си, работата си, изгубиха настоящето и бъдещето си. Виновните се знаеха, но възмездие нямаше. Политическата класа с алчно усърдие превръщаше властта си в пари, но възмездие нямаше. Нямаше и правосъдие.

На този фон Владимир Зарев разказва историята на една изумителна и невъзможна любов. Павел и Юлия са сред водачите на протестиращите. Всеки от тях има своето минало, своите страхове, грехове и мечти.
Павел е юрист, спечелил много пари, но изгубил себе си. Юлия се е разделила с мъжа си, търси опора в малката си галерия и грижите по дъщеря си. И искрено вярва в чистия порив на протестите. Постепенно те извървяват пътя един към друг. Любовта им е неистова и нежна, и нараняваща. Всичко рухва, когато Павел споделя най-тъмната си тайна.

Владимир Зарев е роден през 1947 година в София. Завършил е българска филология в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор.

Владимир Зарев има 18 книги, десет от които са романи: „Денят на нетърпението“, „Битието“, „Изходът“, „Законът“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Разруха“, „Светове“, „Лето 1850“ и „Поп Богомил и съвършенството на страха“. Измежду тях особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“.

Действието в трилогията се открива през 1890 година и завършва в наши дни, в нея са вплетени множество пределно драматични, знакови човешки съдби, а чрез тях е разказана едновековната история на България. Трилогията е преведена на немски език и вече има две издания в Австрия и Германия. По мотиви от „Битието“ е заснет култовият телевизионен сериал „Дървото на живота“.

Огромна популярност и единадесет преиздания в България има романът на Владимир Зарев „Разруха“, в който се описват механизмите, с които бе ограбен, унизен и обезсмислен трудът на няколко поколения българи. Романът се радва на невероятен успех и в немскоезичния свят, номиниран е за две от престижните европейски литературни награди и за него са публикувани над 40 възторжени рецензии.

Вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ пише: Ние очаквахме големият роман на промяната да се появи в Полша, Унгария или Чехия, но той дойде от България. Знакова книга за Владимир Зарев е и „Поп Богомил и съвършенството на страха“ – постмодерен роман, роман игра, в който писателят се опитва да преосмисли философията на богомилското учение и да разкаже сетнешните му превъплъщения в Западна Европа. Романът се състои от четири жития, като в четвъртото действието се развива през четиринадесети век в Италия и основен герой е Умберто Еко от Болоня.

Владимир Зарев е носител на Националната литературна награда „Иван Вазов“. В момента писателят участва на малкия екран като част от експертното жури в риалити предаването за литература „Ръкописът“. В него Владимир Зарев, редом със Захари Карабашлиев и Ваня Щерева, открива и помага на нови таланти, изкушени от словото.

От Книги завинаги