page contents Книжен ъгъл: 01/31
Предоставено от Blogger.

Кристфрид Тьогел - българският познавач на Фройд

6.2.16

Авторът на „Фройд набързо” ще бъде отново в България по покана на „Колибри”

Проф. Кристфрид Тьогел, авторът на „Фройд набързо”, започва пътя си на учен в България, където дълги години работи във Философския институт на БАН. Сега той е известен в света като един от най-добрите познавачи на архивите и кореспонденцията на Зигмунд Фройд, като прецизен изследовател на научното му наследство. Автор е на редица публикации и книги, посветени на теорията на съня, историята на психологията, живота и епистоларното творчество на австрийския лекар и мислител, преведени в цяла Европа и САЩ. Кристфрид Тьогел ще гостува в България за среща с читатели и журналисти на 10 март 2016 г., съобщиха от издателство „Колибри“.

„Фройд набързо“ е интригуващ преглед на ключовите възгледи, теории и хипотези на Фройд за сънищата, несъзнаваното, нагоните, сексуалността, неврозите и религиозните практики. Книгата открехва завесата към теми като психопатология на ежедневния живот, етиология на неврозите и техники за тяхното лечение, „културния“ сексуален морал и модерната нервност, пътища на психоаналитичната терапия, психология на масите, психоаналитично интерпретиране на истории от живота на прочути личности и др.

Продължава...

"Четецът от влака в 6:27" ще плени всички, които обичат книгите

3.2.16

"Ера" представя необикновения роман на Жан-Пол Дидиелоран

За всички пътници във вагона той беше четецът, странният тип, който всеки работен ден от седмицата прочиташе с ясен и висок глас по няколко страници, извадени от куфарчето му.

„Четецът от влака в 6:27” (превод Гриша Атанасов) е вселена, пълна с топлота и поезия, в която героите са ексцентрично чудати и необикновено човечни, а книгите са лекарство срещу ежедневната монотонност. В нея хората събират класически стихове, говорят в александрин, четат на глас във влака и отчаяно събират това, което някога са загубили. Свеж, жизнерадостен, очарователен и трогателен, този роман е модерна приказка за сродяващата близост на четенето и магията, скрита зад наглед сивия живот. Но най-вече за вдъхновяващата сила на книгите и доброто, което ни носят.

Продължава...

Класация Книжен Ъгъл - най-продавани книги 27 януари - 2 февруари

2.2.16

1. Мери Хигинс Кларк. Песен кръвна пее. Бард

2. Жозе Родригеш душ Сантуш. Ключът на Соломон. Хермес

3. Малкълм Гладуел. Давид и Голиат. Жанет 45

4. Кристфрид Тьогел. Фройд набързо. Колибри

5. Изкуството да творим. Материали и основни техники. Инфодар

Продължава...

„Живот след живот“ на Кейт Аткинсън - удивителна игра с времето и историята

През 1910 година по време на снежна буря в Англия едно бебе се ражда и умира, преди да си е поело дъх. През 1910 година по време на снежна буря в Англия същото бебе се ражда и живее, за да разкаже своята история. Урсула се ражда  и умира още много пъти – на пет години се удавя; на дванайсет загива при падане от прозореца; за пореден път издъхва на двайсет, когато в едно мюнхенско кафене стреля по Адолф Хитлер и така променя историята на света... „Живот след живот“ (Колибри)  следва Урсула Тод през бурните събития на миналия век отново и отново. Искрящ със своята находчивост, едновременно мрачен, комичен и трогателен, романът на Кейт Аткинсън е една удивителна игра с времето и историята и омагьосва ума с необикновената си дързост.Следва откъс в превод на Ралица Кариева.

Бъдете доблестни мъже

Ноември 1930 година. В кафенето я посрещнаха тежък облак цигарен дим и лепкава задуха. Навън валеше и по кожените палта на жените по масите още потреперваха капчици като фина роса. Рояк сервитьори с бели престилки се стрелкаха насам-натам и задоволяваха всички потребности на отмарящите Münchner – кафе, сладкиши и клюки.

Продължава...

Светлини и сенки по стълбата към небето на Джими Пейдж

Легендарният китарист и основател на „Лед Цепелин” се изповядва пред главния редактор на сп. Guitar World Брад Толински

Джими Пейдж разказва не само историята на любимата на поколения рок група, но и малко известни факти от живота си. В книгата „Светлини и сенки. Разговори с Джими Пейдж” (Сиела) Толински включва поредица от интервюта, които е взимал от музиканта през годините, както и интересни разговори с Пейдж за детството му, за партньорствата с легенди като Том Джоунс, The Who и Ерик Клептън, дори за интереса му към окултното. Следва откъс от книгата в превод на Пламен Кирилов.

Как се роди съвместният ти проект с Ковърдейл?

ДЖИМИ ПЕЙДЖ: Излизането на комплекта от дискове бе последвано от девет-десет месеца на бездействие, в които се питах дали не е време отново да се заема с музика. Моят музикален агент, както и тези на Джон Пол Джоунс и Робърт Плант сондираха възможността тримата да се съберем отново, под същото име или в някакъв друг вид. Само не беше ясно какво ще правим - албум, турнето, което така и не осъществихме навремето, или и двете.
За жалост не стана нищо. Поради което след този разочароващ период на лутане и колебание нямах друг избор, освен да издам самостоятелен албум. Заех се да търся певец. Изслушах безброй касети, но никой не ми хареса дотам, че да вдигна телефона и се обадя на мениджъра му.

Продължава...

Иван Кулеков сънува... "Разумът на съня"

100 миниатюри и 100 рисунки в изданието на "Жанет 45"

Сънувам, че
Вземам кухненския нож и си отрязвам
един пръст.
Най-после и аз имам нещо свое.
Останалото ми тяло е ничие.

Сънувам, че
Един ден ни се явява Мойсей и ни казва:
„Сега ние сме роби, но ще вървим
четиридесет години през пустинята
и ще станем свободни роби“.
Човекът се оказа пророк.

Продължава...

Ян-Филип Зендкер: В Китай хората се чувстват несигурни, независимо от натрупаното богатство

С „Шепотът на сенките“ започва „Полетът на дракона“

Ян-Филип Зендкер е роден в Хамбург през 1960 година. От 1990 до 1995 г. работи като кореспондент на немското списание „Щерн“ в Америка, а след това и в Азия до 1999 г. Година по-късно написва първата си нехудожествена книга – „Пукнатините във Великата китайска стена“.  Дебютният му роман „Да чуеш ритъма на сърцето“ се появява на пазара в Германия през 2002 година и без медийна подкрепа се радва на умерен успех. Близо две години по-късно чудото се случва – хората започват да купуват книгата, харесват я и я препоръчват на приятели. Важна роля изиграват и книжарите, които я предлагат на клиентите си като четиво, подходящо и за мъже, и за жени, за млади и стари. В рамките на година само в Германия от „Да чуеш ритъма на сърцето“ са продадени десетки хиляди екземпляри! Почти десет години след романа се появява и продължението му – „Гласовете на сърцето“. Най-новата му книга – „Шепотът на сенките“ (Хермес)  – постига сериозен успех в Холандия и Германия и вече се превежда в цяла Европа. Романът е първи от поредицата „Полетът на дракона“.

- Какво ви вдъхнови да напишете поредицата „Полетът на дракона“?

- В продължение на четири години работих като кореспондент на списание „Щерн“ в Азия и имах възможността да опозная Китай и хората там. Смятам, че европейците и американците имат погрешна представа за китайците и тя се дължи основно на факта, че те полагат огромни усилия да крият чувствата си пред чужденците.

Продължава...

Април - „Жестокият месец“ на инспектор Гамаш

1.2.16

Легендарният полицай на Луиз Пени отново поема към Трите бора
 

Април е най-жестокият месец, ражда люляци от мъртвата земя, смесва
спомен и желание, движи тъмни корени с пролетния дъжд.
Т.С. Елиът, из поемата „Пуста земя“ (превод Цветан Стоянов)

Канадската авторка на криминални романи Луиз Пени вече е добре позната на читателите. Първите две книги от поредицата, поставила начало на писателската ѝ кариера, пренесоха читателите в канадската провинция, сред горите на Квебек в идиличното селце Трите бора, където хората са добронамерени, спокойни и не заключват вратите си. И все пак вече два пъти брилянтния, но изпаднал в немилост инспектор Арман Гамаш пътува до Трите бора, за да разследва жестоки, шокиращи убийства.

Продължава...

Адам и Ева по румънски

31.1.16

Петко Тодоров

Надничаме в класиката им с помощта на тяхната държава

„И изведнъж настъпи онова мълчание, което се предаваше от група на група като светкавична инфекция: преминаваше тя, Алба”. Той я вижда за първи път, в „Доня Алба” на Джиб Михаеску (изд. „Персей”).

Върнал се е от фронта, Първата световна, учи право. Завършва и се наема секретар при прочут адвокат. Който се оказва неин съпруг. Следват години на блянове, тя остава далече. Но той тръгва към тайната на миналото й, която ще ги срещне. Букурещ, в романа непременно има автобиографизми.

Продължава...