page contents Книжен ъгъл: 04/01
Предоставено от Blogger.

"Книги завинаги", вторник, 3 април, 17 ч., 88 ФМ

3.4.12

Ексклузивно - "Стръв" (Колибри) и необикновеният Хосе Карлос Сомоса - интервю на Георги Митов-Геми. "Телесните плевели" на Алек Попов (Сиела) - репортаж от премиерата. "Понеделник сутрин" на Санджай Гупта (Ера) - неврохирург и кореспондент на СНН написа роман. Последен ли е "Последният патрул" на сергей Лукяненко (Инфодар). "В бързата лента" (Обсидиан) - спор с "литературата на щастието". Нови заглавия, премиери и класации. Награди за слушателите. И още много... в "Книги завинаги", вторник, 3 април, Алма Матер Класик ФМ, 17 ч., 88ФМ, с Гриша Атанасов и Петко Тодоров. Слушай тук.

Продължава...

Класация "Книжен Ъгъл" - най-продавани книги 28 март - 3 април


1. Клайв Къслър, Джъстин Скот. Саботьорът. ProBook












Продължава...

Откъс: В бързата лента

2.4.12

Тод Бъкхолдс*

Тод Бъкхолдс
Преди години започнах да работя върху изследване за връзката между щастието и икономиката. Смятах да го нарека „Да гониш опашката: как американците преследват успеха и губят душите си“.

Бях разтревожен от факта, че толкова много хора около мен се стремяха да трупат богатства, плащаха колосални суми на пластични хирурзи, за да разкрасяват лицата им, и притискаха децата си да играят футбол и да вкарват голове всяка събота. Всички те гонеха опашката на камбановидната крива. Искаха да станат по-богати, по-хубави, по-известни.

Разбира се, не всеки може да достигне върха. В качеството си на съветник в Белия дом, мениджър на хедж фонд и преподавател по икономика в Харвард, съм присъствал на безброй коктейли с милиардери и знаменитости, чиито лица са дотолкова изпънати от пластични операции, че създават впечатлението за неотдавнашно навлизане в земната атмосфера.

Продължава...

Как работи умът

Петко Тодоров

Най-сложни са най-простите ни дейности, според Стивън Пинкър

„Причината да няма човекоподобни роботи не е в това, че самата идея за механичен ум е подвеждаща. Работата е там, че инженерните задачи, които ние, хората, решаваме, когато виждаме, ходим, планираме и преминаваме през обичайното си ежедневие, са далеч по-големи предизвикателства от кацането на Луната или разчитането на човешкия геном” – цитатът е удобно въведение към „Как работи умът” на Стивън Пинкър (изд. „Изток-Запад”).

Той „се основава в равна степен върху основополагащите идеи на когнитивната наука и на еволюционната психология”. „Умът е онова, което мозъкът прави”, дефинира Пинкър. И по-засукано: „Умът е система от органи, за които можем да мислим като за психологически способности или ментални модули”. 

Продължава...

Помните ли "Вечната Амбър"? Ето я отново


Корнел Уайлд и Линда Дарнел
във "Вечната Амбър"
(1947, реж. Ото Преминджър)
„Вечната Амбър“ (Апостроф) разказва за пътя към върха на една амбициозна жена, която не се отказва от мечтите си въпреки цената, която плаща за тях. Според в. „Ню Йорк Таймс“ Амбър е най-скандалната героиня на всички времена.

Едва 25-годишна, Катлийн Уинзор създава исторически роман, който заема достойно място сред световната класика и сбъдва най-романтичните копнежи на всяко женско сърце.

Историята на Уинзор, сравнявана единствено с класиката „Отнесени от вихъра“, покорява милиони читатели по света и се радва на интереса на всяко ново поколение.

Продължава...

"Понеделник сутрин" - романът на неврохирурга

„Понеделник сутрин” (ИК "Ера") проследява живота на петима водещи хирурзи в болница „Челси Дженерал”. Всеки ден те държат човешки живот в ръцете си. Те работят на предела на силите си, ежедневно подложени на огромно напрежение.

Всеки един от тях е принуден да прави компромиси с личния си живот, за да се усъвършенства в кариерата. Защото дори малка грешка може да коства човешки живот. Но те не са роботи, те също имат своите страхове, надежди и желания...

Продължава...