page contents Книжен ъгъл: 10/18
Предоставено от Blogger.

Да Винчи Кодекс. Разгадай го

22.10.15

Кодекс на загадките (Книгомания) е вдъхновена от стотиците рисунки, скици, чертежи и текстове, направени от Леонардо, за да ви предложи над 150 главоблъсканици и загадки. Всички логически разсъждения, гатанки и разшифровки на кодове са красиво илюстрирани с чертежи, скици и диаграми в стила на самия Майстор

Животът е загадка, нескончаема поредица от въпроси, които чакат своето решение. Древните гърци и римляни насочили умовете си към тези всекидневни главоблъсканици и затова техните култури процъфтявали. Но когато философията, която се концентрирала върху решаването на загадки, започнала да запада, в Европа настъпила епоха на преднамерено невежество, която наричаме Тъмните векове.

За щастие, след няколко столетия, белязани от чумни епидемии и суеверни дрънканици, задаващите си въпроси умове възкръснали от пепелищата на средновековното мракобесно мислене и изгряла нова ера - Ренесансът.

През този период науката напредва много бързо, а изкуствата процъфтяват както никога преди. Имената на най-великите умове на Ренесанса се помнят и до днес, ала никой от тях не е въплътил Ренесансовия идеал така ярко, както Леонардо ди сер Пиеро да Винчи.

Продължава...

Откъс: На „Границата” на апокалипсиса с Робърт Маккамън

Шепа оцелели от апокалипсиса след нашествието на извънземни са се укрепили в последния си бастион. Те знаят, че времето им изтича, но са безсилни пред абсурдната, приличаща на магия мощ на извънземните. Но надежда има. Итън Гейнс – момче, страдащо от амнезия, което по неведоми причини е надарено с непонятни, но изключително могъщи способности, е способно да се превърне в заплаха за воюващите извънземни, свикнали да се боят единствено едни от други. „Границата” (Дежа бук) е новият роман на Робърт Маккамън, автора на „Момчешки живот” и „Мое”. Следва откъс в превод на Елена Павлова.

Тичащото момче се втурна под дъжда.
Озова се внезапно под жилещите му струи. За секунди те се превърнаха в истинска градушка от тормоз, същинско злобно боцкане със стотици нагорещени игли. Докато тичаше, момчето хвърли поглед през рамо и през подвижната мъгла на бурята видя да се взривяват планинските върхове в далечината. Съзря в изтормозения въздух да литват големи колкото сгради късове камък, да се стоварват обратно върху земята и да се пръскат на премятащи се отломъци. Над планините трещяха електриково сини светкавици, които вдъхваха ужас в сърцето и на най-смелия, а по-слабия караха да падне на колене.

Продължава...

„Чудовището“ на Терезия Мора - пътуване през ничията земя на мъката

Представяме книгите от проекта „Мислещата литература, социалната, културната и човешката отговорност на писането“ но издателство „Парадокс“, спечелил подкрепата на програма Creative Europe на Европейската комисия
Немската литературна сензация на 2013 г. Терезия Мора е автор на „Чудовището“ – едно от най-търсените европейски заглавия на 2013 г. Авторката е номинирана за множество престижни литературни награди. Докато от дебютния ѝ роман „Всеки ден“ са продадени над 50 000 преведена и е преведена на 16 езика, „Чудовището“ спечели Литературната награда на Германия за 2013 и е носител на наградата „Аделберт фон Шамисо“. Журито на най-голямата германска литературна награда определя романа като „едновременно стилистично блестящ некролог, богат на перспектива, и жив пътепис, развиващ се в съвременна Източна Европа“.
„Чудовището“ е разказ за пътуването на човека през ничията земя на мъката.

Продължава...

От писател в сянка до „Златния кинжал“ - Майкъл Роуботъм с „На живот и смърт“

20.10.15

Да избягаш от затвора ден преди края на присъдата...

Майкъл Роуботъм (1960) започва като писател в сянка литературната си кариера. Стои зад автобиографиите на певиците Гери Халиуел и Лулу и шоумена Ролф Харис преди да публикува  11 романа от 2004 г. насам. Романът му „На живот и смърт“ (Софтпрес) печели голямата награда Gold Dagger за най-добър криминален роман на Великобритания за 2015 г.. Роуботъм побеждава в конкуренцията на финалисти като Робърт Галбрейт (Дж. К. Роулинг) с „Копринената буба“ и Стивън Кинг с „Мистър Мерцедес“. „Това е спиращ дъха разказ за отказа на един човек да се предаде; история за бягство от затвора, но и за любов. А най-важното е, че този роман е книгата, която съм роден да напиша“, казва Роуботъм за романа си. Следва откъс  в превод на Цветомира Панчева.

По вратата блъска пазач. Мос се изправя на крака и застава с лице към стената. Отново го оковават и го водят на душовете, а после в зоната за свиждания – не в главния участък за посетители, а в малка стая за разпити, която обикновено се ползва от адвокати за срещи с клиентите им.
Психиатърът на затвора, госпожица Хелър, чака пред стаята. Затворниците я наричат госпожица Притикин, защото е единствената жена тук, която тежи по-малко от 90 килограма. Мос сяда и я чака да каже нещо.
– Аз ли трябва да започна разговора? – пита.
– Не си тук за среща с мен – отвръща жената.
– Така ли?
– Човек от ФБР иска да говори с нас.
– За какво?
– Оуди Палмър.

Продължава...

Слушайте Книги завинаги, 20 октомври, 17 ч., 88 ФМ

Гриша Атанасов и Петко Тодоров с избрани книги, събития и личности. Споделете на тел. 029308489 своето заглавие от седмицата

Откритие - Пламен Младенов ни гостува с неизвестния роман на Петър Бобев „Зъбатите демони“. Преводачът Николай Тодоров за поезията на Росалия де Кастро пред Георги Митов-Геми. Владимир Зарев за новия си роман „Орлов мост“ пред Румен Спасов. Антология на кубинската поезия - репортаж от премиерата на Георги Митов Геми. За войната или какво ни готвят лунатиците - изборът на Петко Тодоров.
Нови заглавия от „Хермес“, „Колибри“, „Сиела“, „Ера“, „Ентусиаст“, „Обсидиан“, „Еднорог“ и др., класация Книжен Ъгъл. Награди за слушателите ни. И още много… в „Книги завинаги“, вторник, 20 октомври, Алма Матер Класик ФМ, 17 ч., 88ФМ, с Гриша Атанасов и Петко Тодоров.

От Книги завинаги

Продължава...

Образът в литературата

Вирджиния Улф

Четем нейните „Литературни есета“ в превод на Иглика Василева


Като гледам, и дано е така, аз май съм единственият човек в тази зала, отдаден на глупостта да пише, да се опитва да пише или да не успява да пише романи. И когато се запитах, тъй като поканата да говоря тук пред вас за съвременната проза ме накара да се запитам кой дявол ми е пошепнал това в ухото, подтиквайки ме към моята участ, една дребна фигура изникна пред мен – фигурата на мъж или на жена, и тази сянка проговори: „Казвам се Браун. Хвани ме, ако можеш“.
Повечето романисти познават това изживяване. Някой Браун, Смит или Джоунс изниква пред взора им и им казва по възможно най-прелъстителния и обаятелен начин: „Ела и ме хвани, ако можеш“. И подмамени от този блуждаещ огън, те нагазват в томове и томове, прекарват най-хубавите години от живота си във въпросното преследване, като в повечето случаи в замяна получават само дребни суми. Малцина улавят сянката; на повечето им се налага да се задоволят с парцалче от роклята или с кичур от косата й.

Продължава...

Класация Книжен Ъгъл - най-продавани книги 14 октомври - 20 октомври

1. Катерина Хапсали. Гръцко кафе. Колибри
2. Ричард Касъл. Буря иде. Пробук
3. Блага Димитрова. Копнеж. Хермес
4. Ема Фарарънс. Медитация в багри. Книгопис
5. Рони Орен. Тайните на пластилина. Лабиринт

Продължава...

Рицарят на Великото равновесие и неговите предупреждения

Пламен Младенов

Неизвестния роман на Петър Бобев „Зъбатите демони“ издаде „Тера фантазия“

Словосъчетанието „неиздавано произведение“ вероятно изостря сетивата на мнозина любители на литературата. Когато говорим за роман на класика на българския фантастичен и приключенски жанр Петър Бобев (9 август 1914 – 27 април 1997), интригата става още по-силна. За почитателите му от най-различни поколения всяка нова, още непозната негова книга е събитие, сравнимо с откриването на загадъчен град на инките като Мачу Пикчу.

В „Зъбатите демони“ Петър Бобев остава верен на себе си и майсторски заплита повествователни линии, остри конфликти, подводни битки на живот и смърт с допотопно морско чудовище, надводни преследвания, поднесени със специфичните за него език и изразни средства. Едновременно с това авторът демонстрира безкрайната си ерудиция, благодарение на която читателят се запознава с множество неподозирани или слабо познати факти и получава стимул сам да продължи търсенето на информация.

Продължава...

Какво ни готвят лунатиците

Петко Тодоров

Те са майстори на световни касапници, според Кристофър Кларк

„Зад ексцесите стои терористична организация с култ към саможертвата, смъртта и отмъщението. Но тази терористична организация не е териториално обусловена; тя е без ясно географско или политическо местоположение, разпръсната в клетки отвъд политическите граници. Организацията е трудна за проследяване; връзките й с всяко суверенно правителство са непреки, скрити и със сигурност е много трудно да бъде различена отстрани”, не, това не са ислямистки терористи.

Това са сръбските патриоти, които през 1914 застреляха австрийския престолонаследник в Сараево и почна войната. Описани от Кристофър Кларк в „Лунатици” (изд. „Ера” и „Глобус”). „Как Европа прекрачи прага на Първата световна война”, е българското подзаглавие.

„Как” е много важна гледна точка за професора по история в Кеймбридж. Въпросът „Защо” директно и задължително води към вината, а там историята се размива. „На практика няма гледна точка за зараждането на войната, която да не може да бъде подкрепена от набор от налични източници”, изтъква той.  Разбирай под „източници” документи...

Продължава...

Протести и любов на Орлов мост

Владимир Зарев на премиерата. Снимка: Перото
Повече от 150 души препълниха Литературен клуб „ПЕРОТО” в Националния дворец на културата (НДК) за премиерата на новата книга на писателя Владимир Зарев „Орлов мост”, издадена от „Хермес”.   Румен Спасов разговаря с автора Владимир Зарев специално за Книги завинаги - ще го чуете на 20 октомври след 17 ч. на 88 ФМ

Протестите на Орлов мост. Блясъкът в очите на хората. Яростта и надеждата, че политическата класа може да бъде пометена, че същото ще се случи с монополите, с олигарсите... Във вкочаняващия студ на зимните вечери хората се събират отново и отново. В протяжните и мътни времена на промяната управляващите върхушки, без значение от коя партия, не само разграбиха България, но извършиха нещо още по-страшно.

Стотици хиляди изгубиха спестяванията си, домовете си, работата си, изгубиха настоящето и бъдещето си. Виновните се знаеха, но възмездие нямаше. Политическата класа с алчно усърдие превръщаше властта си в пари, но възмездие нямаше. Нямаше и правосъдие.

На този фон Владимир Зарев разказва историята на една изумителна и невъзможна любов. Павел и Юлия са сред водачите на протестиращите. Всеки от тях има своето минало, своите страхове, грехове и мечти.

Продължава...

„Кронхард“ на Ралф Дорман - сагата на една фабрикантска фамилия

19.10.15

Представяме книгите от проекта „Мислещата литература, социалната, културната и човешката отговорност на писането“ но издателство „Парадокс“, спечелил подкрепата на програма Creative Europe на Европейската комисия

Двадесет години след падането на Берлинската стена, немско-езичната литература е по-жизнена, самоуверена, многообразна и отворена за експерименти, от доста време насам, както казват критиците. За съжаление българските читатели не са много добре запознати с нея, въпреки че споделяме сходен исторически опит – през 1989 г., с падането на стената една нова ера започна и за нас. Глобализацията вече е пленила литературата;чиито търсения напускат пустите бездушни апартаменти в старите сгради на Берлин. Отговорността на писателите и увереността им, че могат да разкажат историята,критика открива в много от новите издания на немски език през последните години, доказателство за което и предлаганият роман на Ралф Дорман „Кронхард“.
Романът „Кронхард“ е сред  номинираните за наградата за белетристика на Лайпцигския панаир на книгата през 2013 година. Това е семейната сага на фабрикантската фамилия Кронхард. След войната във фабриката за машинно плетиво „Кронхад и синове“ машините си тракат, като че ли нищо не е било. Вилхелм, единствено дете на наследничката на фирмата, израства под строгия контрол на майка си и доведения си баща. Отрано се отчуждава и отдръпва от тях и търси свобода в дълги излети сред природата и срещи с най-различни хора.
Оформлението на поредицата е дело на Дамян Дамянов, анимационните филми към всяка книга са по сценарий и режисура на Райна Атанасова.

Продължава...

Класация Сиела 12 октомври - 18 октомври

За да са по-добре информирани нашите приятели, предлагаме и класацията за най-продавани книги в книжарници "Сиела" през изминалата седмица. Всички заглавия могат да се открият или поръчат и в книжарница "Книжен Ъгъл".

1. Баба праща поздрави и се извинява, Фредрик Бакман, Сиела
2. Хари Потър и Философският камък - книга 1 (илюстровано издание), Джоан Роулинг, Егмонт
3. Речник на погледите, Елиф Шафак, Егмонт
4. Островът на изгубените, Мелиса де ла Круз, Егмонт
5. Нещата, на които не ни учат в училище - [НЕ] продължението, Емил Конрад, Егмонт
6. Грей, Е Л Джеймс, Бард
7. Бъдеще, Дмитрий Глуховски, Сиела
8. 1 страница на ден, Адам Дж. Кърц, A T Publishing
9. Гръцко кафе, Катерина Хапсали, Колибри
10. Речите, които промениха света, Millenium

Продължава...

Откъс: „Баба праща поздрави и се извинява” от Фредрик Бакман

18.10.15

Корица Дамян Дамянов
„Сиела“ представя ново заглавие от автора на  „Човек на име Уве”

Седемгодишната Елса е различна. Баба й е на 77 и е луда. Тя умее като никой друг да погажда гадни шегички на съседите, да се конфронтира с полицията, да се надсмива над всякаквите модерни правила за поведение в обществото, обобщавайки ги като „шибани политически коректни”. Но освен това е най-добрата - и единствена - приятелка на Елса. Освен луда, баба е много болна. Предусещайки края на приказките, тя изпраща Елса на лов за писма. В тях баба моли за прошка хората, с които не се е отнесла добре. Ловът се превръща в най-голямото приключение на момичето, след като я отвежда в блок, пълен с пияници, чудовища, бойни кучета и най-обикновени вещици. Но я отвежда също така до истината за една баба, която не прилича на никоя друга. Следва откъс в превод на Любомир Гиздов.

Всички седемгодишни заслужават супергерои. Просто така стоят нещата. И кой то не е съгласен, всъщност е пълен глупак.
Така казва бабата на Елса.
Елса е на седем години, но скоро ще стане на осем. Не я бива особено да е седемгодишна и тя го знае. Знае, че е различна. В училище директорът казва, че Елса трябва „да се приспособи“, за да „общува по-добре с връстниците си“.

Продължава...