page contents Книжен ъгъл: 01/16
Предоставено от Blogger.

Тайнственият Zотов и "Епидемия в Рая"

22.1.11

След като почерпи с „Еликсир в Ада”, Zотов разтваря Райските порти във втората книга от поредицата „Ад и Рай” – „Епидемия в Рая” (ИК "Ера"). С присъщото си остроумие и черен хумор мистериозният руски писател рисува неочаквана и скандална картина на отвъдното.

В поредицата си той пародира земните порядки, съвременната политическата реалност и актуални теми като организираната престъпност, корупцията, демографските проблеми и ред други язви на нашето общество.

Продължава...

Откъс: "Господарката на чифлика" - класика от Орхан Кемал

21.1.11

Кемал и Гюллю в кадър от сериала по "Господарката на чифлика"
„Господарката на чифлика” (ИК "Хермес") е история в три части, в която Кемал описва живота на обикновените хора в променящото се общество на Турция през първата половина на XX век, техните страсти и любови, разочарования и надежди.

Гюллю е бедно момиче, което работи във фабрика за преработка на памук в Адана. Животът й е суров, но лъчът светлина в дните й е любовта й към Кемал, млад мъж от арабски произход, който също работи във фабриката. Чувствата им обаче срещат непреодолимо препятствие.

Продължава...

Ера" представя: Винс Флин и "Всичко е лично"

19.1.11

Преди да се утвърди като тайното оръжие на ЦРУ, преди да се превърне в най-лошия кошмар за терористите, преди да стане легендата, която познаваме, Мич Рап е невинен и безгрижен колежанин. И тогава...

В края на 80-те години светът е разтърсен от зловещия атентат над Локърби. Появява се нов невидим и непредсказуем враг. Правилата на играта се променят и трябват хора, които знаят как да ги заобикалят...

Продължава...

Евелина Ламбрева Йекер: Романът на Сибиле Левичароф ме вбеси, затова написах моя

В началото на 2009 година на немскоезичния литературен пазар се появи романът "Апостолоф" на Сибиле Левичароф (виж повече тук). В немскоговорящите страни гръмнаха вестници, телевизии, електронни медии.


Почти всички литературни критици тук вкупом изпаднаха в еуфория, която бих сравнила с духовен оргазъм, когато обсъждаха и рецензираха този роман. Купих си го и започнах да го чета. Четях го много бавно, сутрин и вечер по няколко страници, докато пътувах с влака за работа и обратно.

Когато го привърших, се почувствувах като набито без причина дете...Защото, когато започна да чета една книга, аз все едно приемам покана за гостуване в света на автора и чрез книгата му, му отивам на гости. Така направих и този път.

Продължава...

Ноам Чомски - дисидентът

18.1.11

Петко Тодоров

Биографът му: Несъмнено най-важният жив интелектуалец

Някой трябва да го изрече: „1984” на Оруел е „лесно и относително неважно нещо, най-лошата му книга”, „трудно е да си представим нещо, което допринася по-фундаментално за авторитарните нагласи от професионалния спорт”, „правителствата са маргинални, извън тоталитарните държави, въпреки че вниманието винаги е фокусирано върху тях, за да се отклони от важните неща”.

Ноам Чомски. Оракул – защо не? Неговият биограф Робърт Барски е малко по-конкретен: „Ноам Чомски: живот на дисидент” (изд. „Леге Артис”).

Продължава...

"Академичен омнибус" потегля във ФЖМК

Първият по рода си "Академичен омнибус" потегля във ФЖМК по инициатива на катедра "Комуникация и връзки с обществеността".

В него ще се качат проф. дфн Милко Петров с книгата "Америка - социалният тропик. Социум и медии на САЩ от Пулицър до Мърдок" (ИК "Сиела") и проф. д-р Здравко Райков с книгата "Креативната комуникация" (ИК "Дармон").

Продължава...

Класация "Книжен Ъгъл" - най-продавани книги 12 януари - 18 януари

1. Джон Льо Каре. Най-търсеният човек. Колибри











Продължава...

"Книги завинаги", вторник, 18 януари, 17 ч., 88 ФМ

Гостува ни  доц. Алберт Бенбасат с "Банкноти и мечти между кориците" (Сиела). Кой е "Най-търсеният човек" (Колибри) на Джон Льо Каре? "Данъчна ревизия" на Теодора Колева - авторката и издателката Милена Трандева (Милениум) пред Славиния Григорова. "Устрем и воля" (Пулсио) на Минко Балкански - Галя Желева от премиерата. Награди за слушателите от "Рива", "Инфодар", "Сиела". Класации и нови заглавия. И още  много... в    "Книги   завинаги",  вторник, 18 януари, Алма Матер Класик ФМ, 17 ч., 88ФМ, с Гриша Атанасов и Петко Тодоров. Слушай тук.

Продължава...

"Аз съм Номер четири" - фантастичен трилър в книга и филм

17.1.11

В началото бяхме група от деветима. Трима ги няма, мъртви са. Останахме шест. Те ни преследват и няма да спрат, докато не убият всички ни. Аз съм Номер Четири. Знам, че съм следващият.

Джон прилича на съвсем обикновен тийнейджър, но външният му вид няма нищо общо с истината. Джон крие дълбока тайна. Той е един от деветимата невръстни лорианци, които напускат планетата си заедно със своите Пазители, за да се спасят от нападението на вражеската планета Могадор. Те са единствените оцелели и на техните плещи лежи отговорността за спасяването на расата им.

Продължава...

Избрано от седмицата: Древен Рим, Хонда и Рено

16.1.11

Петко Тодоров

Воайорството като историческо познание

Император Август забранил в древния Рим строежи над 21 метра, днешни 7 етажа. Траян ги отрязал на 18. Урбанизацията била зловеща, дори от днешна гледна точка. Народът населявал досущ като сегашните блокове. При Септимий Север, ІІ век те били точно 46 602. Аристокрацията обитавала други домове – 1797 броя. Триумфалните арки били 40, 28 – библиотеките, 46 – публичните домове, бронзовите статуи - 3500, златните и от слонова кост – 160...

Продължава...